Czcionka:
Kontrast:
Wirtualne Biuro
Rewitalizacji Grajewa

Wizyta studyjna w Łodzi

Przedstawiciele Urzędu Miasta Grajewo oraz miejskich jednostek organizacyjnych 18-19 czerwca br. uczestniczyli w wizycie studyjnej w Łodzi. Celem wyjazdu było poznanie doświadczeń łódzkich urzędników w procesie rewitalizacji.

W ramach wizyty studyjnej pracownicy wydziałów zaangażowanych w proces rewitalizacji odwiedzili Biuro ds. Rewitalizacji Urzędu Miasta Łodzi, ale też mogli zobaczyć wiele przykładów łódzkiej rewitalizacji m.in.:

Księży Młyn – to osiedle zbudowane w XIX wieku przez fabrykanta Karola Scheiblera dla pracowników jego zakładów przemysłowych. Księży Młyn był osadą w mieście, bo oprócz domów dla robotników powstały sklepy, szpital, stacja kolejowa, remiza strażacka, szkoła i park. Rewitalizacja Księżego Młyna zaczęła się na przełomie 2012 i 2013 roku. Wykonane remonty w ramach projektu, który właśnie się rozpoczyna, obejmuje rewitalizację 21 budynków, w których znajduje się 270 mieszkań. Rewitalizacja Księżego Młyna została w 2017 roku nagrodzona przez unijny program Urbact jako jedna z 20 w Europie „Najlepszych praktyk miejskich”.

Ulica Piotrkowska – reprezentacyjna ulica Łodzi, jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie licząca ok. 4,2 km. Stanowi centrum kulturalne, polityczne, sentymentalne, handlowe i biznesowe Łodzi, które sukcesywnie jest odnawiane.

OFF Piotrkowska – kulturalne miejsce na mapie Łodzi, które stanowi przykład na to, że rewitalizacja niekoniecznie musi oznaczać odnowienie budynku. Na terenie dawnej fabryki bawełny stworzono centrum przemysłów kreatywnych, znajdują się tutaj pracownie projektantów mody, kawiarnie, kluby muzyczne, swoje biura mają architekci, organizowanych jest mnóstwo wydarzeń kulturalnych.

Wizyta była cenną okazją do rozmowy, wymiany doświadczeń, ciekawych pomysłów i inspiracji.